Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
31.07.2018

‘’ Uluslararası İlahiyat Programı meyvelerini vermeye devam ediyor ‘’

 29 Temmuz 2018
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle başlatılan Uluslararası İlahiyat Programı öğrencileri düzenlenen programla mezun oldular.

2006 yılında Avrupa başta olmak üzere Amerika ve Avusturalya gibi ülkelerde yaşayan millet varlığımızın çocuklarına yönelik başlatılan Uluslararası İlahiyat Programı 7.dönem mezunlarını verdi.

Diyanet İşleri Başkanlığı konferans salonunda yapılan mezuniyet törenine DİB Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Mesut Okumuş, AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yurt Dışı Akraba Topluluklar Başkanlığı yetkilileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanı Erdal Atalay yaptığı konuşmada; Diyanet İşleri Başkanı ve TDV Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş beyin programa katılmayı çok istemesine rağmen, önceden belirlenmiş bir şehir dışı program nedeniyle katılamadığını söyleyerek, mezuniyet  vesilesi ile öğrencileri tebrik etti.

Diyanet İşleri Başkanlığının yurt dışında özellikle kıta Avrupası’nda 5 milyon vatandaşa 40 yılı aşkın bir süredir din hizmeti sunma gayreti içinde olduğunu söyleyen Atalay, bulundukları ülkelerde kalıcı nüfus haline gelen Türk kökenli vatandaşlara sunulacak din hizmetleri için yeni metot ve eğitim politikaları geliştirmek ihtiyacı hasıl oluğunu, bu sebeple o topraklarda doğup büyüyen gençlerimize 2006 yılı itibariyle UİP programı sunulmuştur dedi.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Av. Mehmet Savaş Polat ise;

‘’Türkiye Diyanet Vakfı’nın 40 yıldır çeşitli alanlarda 21.588 öğrenciye barınma, burs ve eğitim imkanı sağladığını söyledi.

Türkiye Diyanet Vakfının eğitimi öncelik olarak gördüğünü ve Uluslararası İlahiyat Programının üzerinde önemle durdukları bir program olduğunu söyleyen Polat, “öğrencilerimize sadece burs ve eğitim imkanı sağlamıyoruz, açtığımız öğrenci koordinasyon merkezleriyle her türlü sorunları ile yakından ilgileniyoruz” dedi.

Çeşitli etkinliklerle devam eden mezuniyet töreni, plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.