Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
06.02.2018

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam İşleri, Davet ve İrşat Bakanı Al Şeyh ile bir araya geldi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da İslam İşleri, Davet ve İrşat Bakanı Salih Bin Abdülaziz Al Şeyh ile bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da İslam İşleri, Davet ve İrşat Bakanı Salih Bin Abdülaziz Al Şeyh ile bir araya geldi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, davetinden dolayı Bakan Al Şeyh’e teşekkür etti. Riyad'daki Bakanlık binasında gerçekleşen ikili ve heyetler arası görüşmede açıklamalarda bulunan Başkan Erbaş, Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin çok iyi olduğunu belirterek, Suudi Arabistan ile mevcut ortak çalışmaların sürdürülmesinin yanı sıra yeni projelere de imza atmak istediklerini kaydetti.

Başkan Erbaş, İslam dünyasının yaşadığı sıkıntılara işaret ederek, “Hem iki ülke arasında yapacağımız hizmetler noktasında hem diğer İslam ülkelerine yönelik neler yapabiliriz, bunları görüşmekte fayda var. Dünyanın çeşitli yerlerinde açlık çeken, zulme uğrayan mazlum pek çok insan olduğunu biliyoruz bunları da iki büyük ülke olarak görüşmemiz lazım” dedi.

Başkan Erbaş, İslami ilimlerin asıl kaynağının Arapça olduğunun, Arapçayı da bu dili konuşan ülkelerde öğrenmenin daha da çabuk, daha da faydalı olduğunun altını çizerek ülkemizden bu istekte olan öğrencilerin Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'ın yanı sıra Mekke ve Medine'deki üniversitelerde eğitim almaları noktasında İslam İşleri, Davet ve İrşat Bakanlığı’ndan destek beklediklerini söyledi. Başkan Erbaş, araştırma amaçlı Türkiye'ye gelmek isteyen Suudi Arabistanlı öğrencilere her türlü desteği sağlamaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Başkan Erbaş, Riyad ziyaretiyle başlatılan ortak çalışmaları tamamlamak üzere Al Şeyh'i Ankara'ya davet etti.

Bakan Al Şeyh ise Diyanet İşleri Başkanlığı ile çalışmaya istekli olduklarını belirterek, daha önce başlatılan çalışmaların sürdürülmesinin yanı sıra yeni ortak çalışmalara imza atılması için çaba göstereceklerini bildirdi.

Bakanlık ve Diyanet arasındaki ilişkileri sağlamlaştırma açısından bu tür ziyaretleri son derece önemsediklerine vurgu yapan Al Şeyh, "Bilindiği üzere Suudi Arabistan'ın birçok ülkede İslami çalışmalara yönelik faaliyetler yapan kurumları var. Türkiye'nin de aynı şekilde dünyanın birçok ülkesinde çalışmaları söz konusu. Dolayısıyla Müslümanların ve kardeş iki ülkenin çıkarına olacak şekilde ihtilaflardan uzak bir zemin oluşturmalıyız" dedi.

Al Şeyh, İslami çalışmaları yürütmek için kendilerine destek veren iki ülkenin liderleri olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Kral Selman bin Abdülaziz'e teşekkür ederek, "Türkiye ve Suudi Arabistan'ın iki kardeş ülke olarak büyük potansiyelleri var. Bunu çok iyi kullanmamız gerekir ki Müslümanları terörle suçlayanlara karşı İslam'ın mesajını doğru şekilde ulaştırmış olalım" diye konuştu.

 

diyanet-isleri-baskani-erbas-islam-isleri-davet-ve-irsat-bakani-al-seyh-ile-bir-araya-geldi.jpg