Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
13.12.2017

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’tan Gümülcine’de Kudüs hutbesi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gümülcine Kırmahalle Camisi'nde hutbe irad ederek Cuma namazı kıldırdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan gezisinde kendisine eşlik eden heyette yer alan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, hutbesinde Kudüs’ün Müslümanlar için önemini anlattı.

Kudüs ve Mescid-i Aksa’nın Hz. Peygamber’den bir emanet olduğuna vurgu yapan Başkan Erbaş, “Kudüs, her müminin gönülden bağlandığı ve aziz bildiği bir şehirdir. Kudüs, herhangi bir toprak parçası değildir. Kudüs, sadece Filistin ve Mescid-i Aksa civarında yaşayanların değil, tüm dünya Müslümanlarının ve insanlığın ortak meselesidir” dedi. 

Başkan Erbaş hutbesinde Kudüs’ü İsrail’in başkenti yapma gayretinin insanlığa ve uluslararası hukuka aykırı olduğuna dikkat çekerek, “Bilinmelidir ki; böylesi fütursuzca girişimler, Kudüs ve çevresini huzursuzluk ve çatışma yurdu haline getirecektir. Bu tür kabul edilemez teşebbüsler, sağduyuya ve insanlığın vicdanına vurulan büyük bir darbedir. Huzuru, barışı ve güvenliği yok etmeye yönelik tehlikeli bir adımdır” diye konuştu.

Milletimizin Filistinli Müslümanlar, Kudüs ve Mescid-i Aksa ile olan tarihi gönül bağına işaret eden Başkan Erbaş, hutbesini, “Allah’ım, Bizi yeryüzündeki bütün mazlum kardeşlerimizin acısını yüreğinde hisseden ve onlara yardım için maddi ve manevi varlığını seferber eden samimi Müslümanlar eyle. Bizi basiretsizlerden, ferasetsizlerden, vicdansızlardan, zalimlerden yana eyleme. Allah’ım, Kudüs’ü ve İslam beldelerini işgale yeltenenlere, ıslah adı altında ifsat edenlere ve barışı baltalayanlara fırsat verme. Şu mübarek Cuma günü hürmetine dualarımızı kabul eyle Allah’ım” niyazıyla tamamladı.