Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
12.12.2017

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Irak İmam Halisi Medinetül İlim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cevad El Halisi ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Müslümanlar ne kadar çok biraraya gelirse ve birbirlerine ne kadar çok yakın olurlarsa insanlığın ve Müslümanların yaşadığı problemlerin çözümüne daha çok katkı sağlayacağını söyledi.

Kudüs’e yönelik yürütülen fiili ve diplomatik saldırılar karşısında Müslümanların tek ses olmalarının önemine dikkat çeken Başkan Erbaş, “İslam İşbirliği Teşkilatının Kudüs’ü gündeme alarak İstanbul’da gerçekleştireceği toplantıdan umutluyuz” dedi.

Başkan Erbaş 100 yıl önce İslam Coğrafyasında etnik köken bazında yürütülen projelerle çıkarılan tefrikayla Müslümanların parçalandığına işaret ederek, “Özellikle tefrika ve fitneden dolayı 100 yıl önce büyük bir bölünme yaşandı, ümmet 40 parçaya bölündü. Şimdi aynı planın uzantıları, o bölünmüş olan devletleri de kendi içinde özellikle mezhepçilik üzerinden planlar yaparak bölmeye çalışıyorlar. Artık Müslümanlar olarak bu planın farkına varmalı ve özellikle gençlerimizi bu konuda uyarmalıyız. Eğitim programlarımızda mezhepçilik ve ırkçılığa karşı müfredatlar oluşturmalıyız” diye konuştu.

Batı’da yükselen İslamofobia’ya zemin hazırlamak ve beslemek için bir takım terör örgütleri kurdurulduğuna vurgu yapan Başkan Erbaş, “İslam düşmanları bu terör örgütleriyle hem Batı’da İslam’ı kötü gösteriyorlar hem de Müslümanları birbirine öldürtüyorlar. Özellikle bu konudaki çalışmaları hızlandırmalıyız. O örgütlere katılımların önünü kesmeliyiz” ifadelerini kullandı.  

Bütün kötülüklerin kaynağının cehalet olduğunu ifade eden Başkan Erbaş, cehaleti ortadan kaldırmanın da ilim, irfan ve eğitimle olacağını söyledi.

Irak İmam Halisi Medinetül İlim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Cevad El Halisi ise kabulden duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Türkiye’yi ziyaretten çok mutlu olduğunu söyledi.

İstanbul’da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı toplantısını önemsediklerini ifade eden Halisi, “Müslümanların en tehlikeli ve en zor problemi Filistin ve Kudüs problemidir. Gelecek süreci ümit verici ve tehlikeli görüyoruz. İslam ümmetini bir araya toplayacağı için ümitvarız. Eğer Müslümanlar birleşemezse tek bilek, tek yürek olmazsak tehlikeli bir sürece gireceğiz” diye konuştu.