Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
06.11.2017

Bosna Hersek İslam Birliğinden Başkanlığımıza ziyaret

​Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Bosna Hersek İslam Birliği Başkanı Reisü’l Ulema Hüseyin Efendi Kavazoviç ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Bosna Hersek’in Türkiye için önemine işaret ederek, “Bosna Hersek’in bizim gönlümüzde ayrı bir yeri var. Biz iki devletten öte akraba milletleriz. Biz, Bosna Hersek’e ecdadımız Fatih Sultan Mehmet’in bir hatırası olarak bakıyoruz” dedi.

Türkiye’de yaşayan çok sayıda Boşnak olduğuna değinen Başkan Erbaş, “Bizim Boşnak komşularımız, akrabalarımız var. Bu bizi birbirimize daha da yaklaştırıyor. Bugüne kadar gerek iki ülke gerekse iki ülkenin dini kurumları arasındaki sıkı ilişkileri daha üst seviyelere taşımanın gayreti içinde olacağız. İki ülkenin Diyanet İşleri Başkanlıkları arasında birçok alanda çok güzel çalışmalar yapıldı. Din eğitimi, din hizmetleri, dini yayınlar alanında tecrübe paylaşımı noktasında işbirliğimiz devam edecektir. Diyanet olarak iki ülkenin dini kurumları arasındaki ilişkileri ve işbirliğini daha ileri taşıma noktasında elimizden gelen gayreti göstermeye hazırız” diye konuştu.

Göreve yeni başlamasından dolayı hayırlı olsun ziyaretinde bulunan Reisü’l Ulema Kavazoviç, kabulünden dolayı Başkan Erbaş’a teşekkür ederek, yeni görevinin hayırlı olmasını diledi.

İki ülkenin dini kurumları arasındaki ilişkilerin devam etmesinin önemli olduğunu kaydeden Kavazoviç, şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini alandaki tecrübeleri bizim için son derece önemlidir. Biz bu tecrübeden faydalanmaya devam etmek isteriz. Bizim Türkiye’de ilk adresimiz Diyanet İşleri Başkanlığı’dır. Tarihi ve kültürel olarak birbirine bağlı iki ülkeyiz. Türkiye’nin ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın desteklerinden dolayı teşekkür ederiz. İşbirliğimizin devam edeceğine hiç şüphemiz yok. Yeni göreviniz tekrar hayırlı olsun”