Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
13.07.2018

Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii'nin “Ortak İşletim Protokolü” imzalandı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ile Kırgızistan Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdare Başkanı Maksatbek Hacı Toktomushev, Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camisi'nin "ortak işletim protokolü"nü imzaladı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kırgızistan Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdare Başkanı Maksatbek Hacı Toktomushev’i kabul etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasındaki iş birliğinin eskiden beri devam ettiğini, özellikle Başkanlık aracılığıyla Kırgız öğrencilerin Türkiye'de eğitim almalarının kendilerini mutlu ettiğini söyledi.

Bu konudaki çalışmaların artarak devam edeceğini dile getiren Başkan Erbaş, Başkanlığın bünyesinde Kırgızistan'da 15'e yakın din görevlisinin bulunduğunu ve din hizmetlerine destek verdiğini anımsattı.

Başkan Erbaş, iki ülkeni din hizmetleri, din eğitimi ve kültürel faaliyetler noktasında işbirliğini geliştirmesinin hayırlara vesile olacağını ifade ederek, "En çok önem vermemiz gereken konuların başında doğru dini bilgiyle gençlerimizi, çocuklarımızı donatmak. Dini istismar eden gruplara karşı da birlikte hareket ederek insanımıza Kur'an ve sünnet ilkelerine uygun bilgiyi vermemiz gerekiyor. Bununla ilgili karşılıklı iş birliğine her zaman açığız" dedi.

"Saygı değer Recep Tayyip Erdoğan’ın bu seçimi kazanması, Müslüman ülkeler için sevinç getirdi"

Kırgızistan Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdare Başkanı Toktomushev ise Başkan Erbaş'a, kabülünden dolayı teşekkür etti.

Başkan Erbaş'a, Kırgız halkının selamını ileten Toktomushev, "Yeni bir seçim oldu. Bu seçimde ben İstanbul'daydım. Burada bayram yapmış oldum. Bütün Müslüman ülkelerin gözü buradaydı, bu seçimdeydi. Saygı değer Recep Tayyip Erdoğan Bey'in bu seçimi kazanması, bütün Müslüman ülkeler için sevinç getirdi" ifadesini kullandı.

Toktomushev, Orta Asya'dan Türkiye'ye gelen öğrencilerin hafızlık yaptığını ve dini eğitimler aldığını anımsatarak, "Bu, iki halkın arasına büyük bir fayda getireceğine, birlik getireceğine inanıyorum." diye konuştu.

Protokol imzalandı

Görüşmenin ardından Başkan Erbaş ve Toktomushev, Diyanet İşleri Başkanlığı Toplantı Salonu'ndaki protokol imza törenine geçti.

Başkan Erbaş, burada yaptığı konuşmada, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının yapmış olduğu caminin hem açılışı ile ilgili hem de açıldıktan sonraki süreçlerde yerine getirilmesi gereken faaliyetlerle ilgili bir protokol imzalayacaklarını söyledi.

Protokolün iki ülke arasındaki işbirliğine katkı sağlayacağını ifade eden Başkan Erbaş,  “Hem din hizmetleri, cami hizmetleri noktasında hem de doğru dini bilgiyle çocuklarımız, gençlerimizi, insanımızı yetiştirmemiz noktasında büyük bir katkı sağlayacaktır” dedi.

Kur’an-ı Kerim, Arapça, ilmihal, tefsir, hadis ve fıkıh gibi derslerin camide sürekli okutularak oraların bir medrese haline getirilmesinin önemli olduğunu vurgu yapan Başkan Erbaş, “Camilerimizin hem din eğitimi noktasında hem de ibadet ve din hizmeti noktasında fonksiyonel bir şekilde kullanılmasını arzu ediyoruz" diye konuştu.

Başkan Erbaş'ın konuşmasının ardından protokol imzalandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfının iş birliğiyle Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapımı tamamlanan ve önümüzdeki aylarda açılışı yapılacak Bişkek Cumhuriyet Merkez İmam Serahsi Camii'nde, 9 bin kişi aynı anda ibadet edebilecek.​