Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
16.07.2019

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Hollanda'da gençlerle buluştu.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Hollanda’da gençlerle bir araya gelerek, onlara tavsiyelerde bulundu.

Hollanda Diyanet Vakfı’nda (HDV) gerçekleşen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Müslüman gençlerin güzel bir ahlaka sahip olması gerektiğini belirterek, "Müslüman söz verdiği zaman sözünde duran, konuştuğu zaman doğruyu söyleyen, kendisine bir şey emanet edildiği zaman riayet edendir" dedi.

Başkan Erbaş, Kur'an-ı Kerim'in ilkelerine göre yaşanılması gerektiğini vurgulayarak, "Gençler Kur'an elimizden düşmeyecek. Okumasını bilmeyen öğrenecek. Bu yetmez anlamaya çalışacağız. Kur'an-ı Kerim'i daha iyi anlayabilmek için başka kitaplardan çok okumanız gerekir. Ne kadar çok okursak o kadar çok nitelikli Müslüman oluruz" diye konuştu.

Gençlere yaşantılarında daha dikkatli olmaları için tavsiyelerde bulunan Başkan Erbaş, "Sizin güzel ahlakınıza bakarak gayrimüslimin gönlüne bir sevgi düşerse bunun sevabı sizindir. Tersi olursa ve sizin yüzünüzden bir başkasının gönlüne İslam'a karşı bir nefret düşerse o da sizin ve hepimiz için vebal olur. Bu hassas çizgiye çok dikkat edelim" ifadelerini kullandı.

Başkan Erbaş, Müslüman bir gencin aynı zamanda insanlığa örnek olacak işler yapan bir insan anlamına geldiğini ifade ederek, "Sizler iz bırakacak gençler olacaksınız. Nasıl Hz. Ali anıldığı zaman kalbimiz kıpır kıpır oluyorsa dünyada iz bırakan bir genç olarak anılıyorsa, sizler de Hz. Ali, Hz. Fatıma gibi anılırsınız inşallah. Onun için gayret, çalışmak, okumak, yazmak lazım" şeklinde konuştu.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, gençlere çalışmalarında başarılar diledi.