Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
05.09.2019

Filistinli heyetten Diyanet’e ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gazze İdari İşler Komitesi Başkanı Prof. Dr. Muhammed Awad ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Gazze İdari İşler Komitesi Başkanı Prof. Dr. Muhammed Awad ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Filistin, Kudüs bizim gönlümüzde farklı duyguların oluşmasına vesile oluyor, çünkü Kudüs, İslam’ın en önemli ve mukaddes mekanlarından birisi, peygamberler şehri. Bu nedenle sizlerin o mübarek mekandan gelmiş olmanız bizleri memnun ediyor” dedi.

Müslümanların toprakları olan Filistin’de, özellikle Kudüs ve Gazze’de yaşananlara ilişkin dünya kamuoyunda farkındalık oluşturmak için çalışmalar yaptıklarını dile getiren Başkan Erbaş, geçen yıl İstanbul’da Avrupa, Asya ve Afrika’dan 20 ülkenin temsilcilerinin katıldığı uluslararası “Vahyin Kutsadığı Şehir: Kudüs” başlıklı bir toplantı düzenleyerek Filistin’de yaşananları gündeme taşıdıklarını kaydetti.

Başkan Erbaş, ilmi faaliyetlerde ve eğitim çalışmalarında işbirliği yapmanın önemine değinerek, şöyle konuştu:

“Gazze’den, Kudüs’ten Türkiye’ye gelen öğrencilere destek olabiliriz. Sadece din eğitimi noktasında değil, Türkiye’de çok nitelikli eğitim veren fakülteler var. İyi bir mühendis, doktor ve öğretmen, ilahiyat alanında iyi bir ilim adamı yetiştirmek için büyük bir gayret içerisindeyiz. Filistin’den gelecek öğrencilerin eğitimine de katkı sağlama noktasında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu desteği vermeye her zaman hazırız. Şuanda ilahiyat fakültelerinde okuyan 10 kadar öğrenci var. Bu sayı arttırılabilir.”

Gazze İdari İşler Komitesi Başkanı Prof. Dr. Muhammed Awad ise kabulden dolayı Başkan Erbaş’a teşekkür etti.

Kabulde Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay da hazır bulundu.