Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
02.10.2019

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Kazakistan heyetini kabul etti

Kazakistan Müslümanları Dini İdare Başkanı Serikbay Oraz ve beraberindeki heyeti kabul eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, hicri takvimde birliğin sağlanmasının öneminde değinerek, bu birliğin sağlanması için gayret gösterilmesi gerektiğini s

​​

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kazakistan Müslümanları Dini İdare Başkanı Serikbay Oraz ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ziyareti ve “Camiler ve Din Görevlileri Haftası” açılış programına katılımından dolayı Oraz’a teşekkür etti.

Türkiye ve Kazakistan arasındaki ilişkilerin önemine değinen Başkan Erbaş, “İki ülke arasındaki ilişkiler hem devletin diğer kurumları arasında hem de diyanet işleri alanında ilk günden itibaren verimli bir şekilde devam etmiştir. Özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kazakistan Müslümanları Dini İdare Başkanlığı arasındaki ilişkilerimiz sıcak bir şekilde devam etmektedir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak vakit hesaplama noktasında yaptıkları çalışmaları aktaran Başkan Erbaş, bu noktada iki ülke arasında takvim birliği sağlanmasının önemine değinerek,  “Vakitlerin belirlenmesinde çok büyük emek veriyoruz. Rasathanelerimizde net bir şekilde önceden bunu tespit ediyoruz. Çıplak gözle de ayın görülebileceği bir yerde gözlem evi kurduk. Burada bizim astronomlarımız, üniversitelerde o alanın hocalarından çalışanlar var. İki ülke arasında takvim birliğinin sağlanması için gayret etsek iyi olur. Hicri takvimde bu birliğin sağlanması, bayramların aynı tarihte ilan edilmesi iki ülke arasındaki kardeşliği daha da arttıracaktır” diye konuştu.

Kazakistan Müslümanları Dini İdare Başkanı Serikbay Oraz ise Kazakistan halkından selam getirdiğini ifade ederek kabulünden dolayı Başkan Erbaş’a teşekkür etti.