Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
22.11.2019

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, 17 Kasım 2019 tarihinde Nahçıvan'a resmi çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı Vasif Talıbov’u ziyaret etti

​​​

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Azerbaycan programının ardından Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti’ne geçti.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı Vasif Talıbov’u ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Nahçıvan’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını iletti.

Nahçıvan’ın geçmişte yaşadığı acıları dile getiren Başkan Erbaş, “Bugün Nahçıvan’da 211 caminin olması, nüfusunun yüzde 100'ünün Müslüman olması büyük bir sevinç ve iftihar vesilesi” dedi.

Başkan Erbaş, milli ve manevi değerlerin korunmasının bir nevi nafile ibadet olduğunu belirterek, “Peygamber Efendimiz, hepiniz gözeticisiniz ve gözettiğiniz kimselerin çeşitli konularından mesulsünüz, buyuruyor. Onların dinini, aklını, neslini, canını, malını korumamız lazım. Sizin bu hassasiyetinizi görmek beni çok sevindirdi” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının teşkilat yapısını ve hizmet alanlarını anlatan Başkan Erbaş, yurt dışında da 120’nin üzerinde temsilcilikleri olduğunu kaydetti.

Başkan Erbaş, Türkiye Diyanet Vakfı aracılığıyla yapmış oldukları hizmetlere de değinerek şöyle devam etti:

“Geçen Ramazan ayında 98 ülkede iftar sofraları kurduk. Kurban Bayramı'nda da 149 ülkeye ulaştık, 454 bin kurban hissesi dağıttık. Bunların çok büyük faydaları oluyor. Müslümanların birliğine, beraberliğine, birbirini tanımasına çok büyük katkısı oluyor. Eğitim faaliyetleri yapıyoruz. Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı bursu ile okuyan 111 ülkeden öğrencimiz var.”

Mevlid-i Nebi Haftası'nın temasını “Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlediklerini dile getiren Başkan Erbaş, “Aile çok önemli. Aile bozulduğu zaman toplum bozuluyor. Ailelerimizi ayakta tutmak için Peygamber Efendimizin insanlara kazandırdığı değerleri gençlere, ailelere anlatmamız gerekiyor. Bunun seferberliği içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Ali Meclis Başkanı Vasif Talıbov ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Başkan Erbaş’a teşekkür etti.

Talıbov, Başkan Erbaş’a Nahçıvan’daki dini hayat, din eğitimi ve din hizmetleri hakkında bilgi verdi.

Ziyarette Başkan Erbaş’a Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay da eşlik etti.