Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
05.12.2019

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İngiltere’de

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, 04 Aralık 2019 Çarşamba günü İngiltere’de Oxford İslami Araştırmalar Merkezi’ni ziyaret etti

Türkiye Diyanet Vakfı ve Müslüman Akademisyenler Vakfı işbirliğiyle İngiltere'de inşa edilen Cambridge Camii’nin açılışı için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la birlikte İngiltere’ye giden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Oxford İslami Araştırmalar Merkezi’ni ziyaret etti.

Oxford İslami Araştırmalar Merkezi Müdürü Dr. Farhan Ahmad Nizami’den merkezle ilgili bilgi alan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Türkiye’de de Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı’na bağlı olarak İstanbul’da faaliyet gösteren İslam Araştırmalar Merkezi (İSAM) olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, İSAM’ın 35 yıllık bir geçmişi olduğunu ifade ederek, “İslam Ansiklopedisi, İslam Araştırmalar Merkezi’nde hazırlandı. Çeşitli üniversitelerde çalışan yüze yakın ilim adamı o merkezde yetişti. Geçen yıl aldığımız 50 kadar İslam araştırmacısı, İslam Araştırmalar Merkezi’nde şuanda araştırma görevlisi olarak eğitimlerine devam ediyor” dedi.

Türkiye’nin en büyük kütüphanelerinden birisinin İSAM bünyesinde bulunduğunu belirten Başkan Erbaş, her iki merkezin de işbirliği yapmasının önemine değindi.

Londra Din Hizmetleri Müşavirliği’ni ve İngiltere Diyanet Vakfı Camii’ni de ziyaret eden Başkan Erbaş, burada Türk vatandaşlarıyla sohbet etti.