Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
10.12.2019

“Bizim vesilemizle bir kişi İslam'a ısınırsa, bu sevap bize yeter”

Almanya’nın başkenti Berlin’de gençlerle bir araya gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, İslam'ı güzel bir şekilde temsil etmenin Müslümanlar açısından çok önemli olduğunu belirterek, “Bizim vesilemizle bir kişi İslam'a ısınırsa, bu sevap bize

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, bir dizi program için gittiği Almanya’nın başkenti Berlin’de gençlerle bir araya geldi.

Berlin Türk Şehitlik Camii’nde düzenlenen programda konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, yeryüzünde bir insan için en büyük nimetin Müslüman olmak olduğunu ifade ederek, “Nedir o nimet, Kur'an'dır. Nedir o nimet, Peygamberimizi tanımış olmaktır. Nedir o nimet, insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için gönderilen Kur'an-ı Kerim'e sahip olmaktır” dedi.

Başkan Erbaş Kur’an-ı Kerim’in ilk inen ayetlerinde kalemden, yaratılıştan, Allah’ın insana bilmediğini öğrettiğinden bahsedildiğini hatırlatarak, “Bu ayetlerden şu mesajı alıyoruz; bu medeniyetin çocuklarının elinden kitap ve kalem düşmeyecek. Elimizde kitap ve kalem olduğu asırlarda en yükseklere çıkmışız, yücelmişiz. Dünyaya rehber olmuşuz” diye konuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın "Yeryüzünde iyilik egemen oluncaya dek" sloganıyla çalışma yaptığını anlatan Başkan Erbaş, bu yılki vekaletle kurban kesim organizasyonuna Almanya'dan 98 bin kurban gönderildiğini belirterek, ''Almanya'yı tebrik ediyorum. Bu yıl Almanya’dan 98 bin kurban kesildi. 149 ülkeye sizin verdiğiniz emanetleri ulaştırdık. Bu ne demektir. Milletimizin sevgisini 149 ülkeye ulaştırmak, bayrağımızı tanıtmak demektir. Ülkemizin yüceliğini 149 ülkeye ulaştırdık demektir'' ifadelerini kullandı.

''Bilgiyi Allah yolunda insanların faydasına kullanmak lazım''

Bilginin önemine değinen Başkan Erbaş, ''Bilgi paylaşıldıkça çoğalır. Niçin çocuklarımızı okutuyoruz? Faydalı insanlar olsun diye. Cehalet kötülük getirir, bilgi iyilik getirir. Bilgiyi Allah yolunda insanların faydasına kullanmak lazım. İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. Bilgi insanların faydasına kullanılmalıdır. Atom bombası yapıp bir ülkenin üstüne atıp yüzbinlerce masum insanı öldürmek için kullanılan bilgi kötü bir bilgidir'' şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, bilginin ve teknolojinin hızla geliştiğine işaret ederek, “Bir millet kendisine dışarıdan gelen saldırılar için kendisini savunmak, ırzını, vatanını, bayrağını ve namusunu korumak için silah kullanması faydalı. Peki bu silahlar ne için kullanılıyor? İşgal için kullanılıyor. Terör örgütlerine satılıyor. Bu 20. ve 21. asrın gördüğü en büyük kötülüktür. Maalesef bu kötülüğü yaşıyoruz'' diye konuştu.

İslam'ı güzel bir şekilde temsil etmenin Müslümanlar açısından çok önemli olduğunu belirten Başkan Erbaş, ''Bu topraklarda gayrimüslim insanlarla yaşanıyor.  İki sorumluluğumuz var. Biri kendimizden sorumluluğumuz, ikincisi inancımızdan sorumluluğumuz. Bizim yüzümüzden birisi İslam'dan uzaklaşırsa vebalini taşıyamayız. Bizim vesilemizle bir kişi İslam'a ısınırsa, bu sevap bize yeter'' değerlendirmesinde bulundu.

“Müslüman elinden ve dilinden güvende olunan kimsedir” hadisini hatırlatan Başkan Erbaş,  “O konuştuğu zaman doğru konuşur. Kendisine bir şey emanet edildiği zaman emanete ihanet etmez. Söz verdiği zaman sözünü yerine getirir. Bunlar ideal bir toplumun fertlerinin sahip olması gereken nitelikler, özelliklerdir” şeklinde konuştu.

Programa, Diyanet İşleri Başkanlığı Berlin Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen ve çok sayıda Türk vatandaşı katıldı.