Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
28.08.2020

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş: “İslamofobi, bir akıl tutulmasıdır ve ciddi bir insanlık suçudur.”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Yeni Zelanda'da iki camiye saldırarak 51 kişiyi şehit eden terörist Tarrant'a verilen ömür boyu hapis cezasıyla ilgili olarak, “Verilen bu ceza kararı ile dünyada giderek artan İslamofobi, ırkçılık ve nefret suçlarına karşı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Yeni Zelanda'nın Christchurch kentindeki iki camiye silahla saldırarak 51 kişiyi şehit eden ırkçı terörist Brenton Tarrant’ın ömür boyu hapis cezasına çarptırılması hakkında kişisel sosyal medya hesaplarından bir mesaj yayınlayarak, “Teröriste yönelik verilen bu ceza kararı ile dünyada giderek artan İslamofobi, ırkçılık ve nefret suçlarına karşı mücadelede güçlü bir mesaj verilmiştir” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, sosyal medya hesaplarından yayınladığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Yeni Zelanda'da camilerimize ve Müslüman kardeşlerimizin canlarına kast eden terörist Brenton Tarrant'ın ülkenin hukuk sistemine göre en ağır ceza olan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması tüm insanlık adına sevindirici bir gelişmedir.

Teröriste yönelik verilen bu ceza kararı ile dünyada giderek artan İslamofobi, ırkçılık ve nefret suçlarına karşı mücadelede güçlü bir mesaj verilmiştir. Tüm insanlığın temel hak ve özgürlüklerini dokunulmaz kabul eden, mahlûkata merhameti Yaradana itaat ve kulluğun ayrılmaz gereği sayan bir inancın mensupları olarak bir kere daha ifade etmeliyiz ki İslamofobi, bir akıl tutulmasıdır ve ciddi bir insanlık suçudur.

Cuma namazı vaktinde gerçekleştirilen menfur ve meş’um saldırıda şehit olan kardeşlerimize tekraren Allah’tan rahmet diliyor, Yeni Zelanda’daki tüm Müslüman kardeşlerime sağlık, afiyet ve huzur temenni ediyorum.”