Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
03.09.2020

“Bu karar, hadsizce ve düşmanca tutumun tekrar ayyuka çıktığının göstergesi olmuştur.”

Charlie Hebdo'nun Hz. Muhammed'e (s.a.s) yönelik hakaret içerikli karikatürleri yeniden yayımlama kararını kınayan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş; “Bu karar, hadsizce ve düşmanca tutumun tekrar ayyuka çıktığının göstergesi olmuştur” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo'nun, Hazreti Muhammed’i (s.a.s) konu ederek hakaret içeren karikatürleri yeniden yayımlama kararını şiddetle kınadı.

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, kişisel sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda, Charlie Hebdo’nun aldığı bu kararın, hadsizce ve düşmanca tutumun tekrar ayyuka çıktığının göstergesi olduğunu belirtti. 

Başkan Erbaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımda şu ifadelere yer verdi:

“Fransa’da İslam dinine ve Peygamber Efendimiz (s.a.s)‘e yönelik hakaret dolu karikatürleri yeniden yayınlama kararı alan Charlie Hebdo dergisinin aldığı bu karar, hadsizce ve düşmanca tutumun tekrar ayyuka çıktığının göstergesi olmuştur.

Müslümanları rencide edici karikatürler yayınlayarak, kutsallarımıza hakaret etmek, öfke ve nefreti artırmaya yönelik provokatif bir eylem olmakla birlikte, toplumsal barışa vurulan bir darbedir. Bu karar hiçbir şekilde basın ve ifade özgürlüğü ile gerekçelendirilemez.

Hastalıklı bir zihin yapısıyla gösterilen bu saldırgan tutumu şiddetle kınıyor ve lanetliyorum.”