Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
22.02.2022

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Pakistan Senatosu Başkan Vekilini ziyaret etti. 20 Şubat 2022 Pazar

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Pakistan programı kapsamında Senato Başkan Vekili Mirza Muhammed Afridi’yi ziyaret etti.

​Pakistan Senatosu Başkan Vekili Mirza Muhammed Afridi’yi ziyaret eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Müslümanlar olarak gayemiz, Müslümanların barış içinde, refah içinde yaşamaları. Dolayısıyla her alanda birbirimizle yardımlaşmamız, her geçen gün daha da önemli hale geliyor.” dedi

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ziyarette yaptığı açıklamada Pakistan halkının göstermiş olduğu sevgiden çok duygulandığını belirterek, “Peygamber Efendimiz, ‘Sevdiğinizi kardeşinizin yüzüne söyleyin.’ diyor. Hem kendi adıma hem de Türkiye adına söylüyorum. Biz hem sizi hem de Pakistanlı kardeşlerimizi çok seviyoruz.” dedi.

“Tarihe baktığımızda bizim zor zamanlarımızda sizler, sizin zor zamanlarınızda ise bizler yetişmeye gayret etmişiz. İnşallah bu kardeşlik kıyamete kadar devam eder.” diyen Başkan Erbaş, “Müslümanlar olarak hedefimiz, gayemiz, Müslümanların barış içinde, refah içinde yaşamaları. Dolayısıyla her alanda birbirimizle yardımlaşmamız, her geçen gün daha da önemli hale geliyor.” diye konuştu.

Başkan Erbaş Türkiye ve Pakistan’ın birliği ve beraberliğinin diğer İslam ülkelerine olumlu olarak yansıyacağını belirterek, şunları söyledi:

“Biz inanıyoruz ki, İslam ümmeti tek bir ümmettir. Bu birliğimizi ve beraberliğimizi daha güçlü hale getirmemiz gerekiyor. Tabi ki bunun en önemli yolu eğitimden, doğru dini bilgiye ulaşmaktan geçiyor. Hikmet sahibi gençler yetiştirmekten geçiyor. Müslüman dünyasının yaşadığı en büyük sıkıntıların kökeninde yanlış ve aşırılıklardan beslenen yanlış dini anlayışlar var. Bu da ümmetin ayrılmasına, parçalanmasına neden oluyor.”

Başkan Erbaş, ziyarette Diyanet İşleri Başkanlığının İngilizce yayınladığı FETÖ’nün gerçek yüzünü anlatan kitapları hediye etti.

Afridi “Biz de sizin gibi FETÖ’yle mücadele ediyoruz”

Senato Başkan Vekili Mirza Muhammed Afridi ise ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek: “Değerli bir heyetle buraya gelmenizden dolayı size çok teşekkür ediyorum. Bu, ziyarete verdiğiniz önemi gösteriyor.2020 yılında Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geldiğinde bütün Pakistan halkı onu karşılamak istedi. Biz çok memnun kaldık. Sayın Erdoğan’ın parlamentoda yaptığı konuşma hala aklımızda. Çok güzel bir konuşma oldu” dedi.

Pakistan’ın yaşadığı tüm zor zamanlarda Türkiye’nin yanlarında olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Afridi, Keşmir konusunda Türkiye’nin verdiği destekten övgüyle bahsederek, “İki ülke arasındaki ilişki güçleniyor. Daha da güçlenecek inşallah. Sizin aracılığınızla, Keşmir meselesi ile ilgili Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Hep bu konuda yanımızda durdunuz. İslam Birliği toplantısında Türkiye hep sesimiz oldu.” diye konuştu.

Afridi ayrıca FETÖ meselesinde Türkiye ile aynı fikirde olduklarını belirterek, “Biz de sizin gibi FETÖ’yle mücadele ediyoruz.” ifadelerini kullandı

Görüşmede, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Doç. Dr. Selim Argun, Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay, Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç, Dini Yayınlar Genel Müdürü Doç. Dr. Fatih Kurt ve Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Dr. Mustafa Bülent Dadaş da yer aldı.