Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
29.12.2023

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Fransa’da sabah namazında gurbetçilerle buluştu. 22 Aralık 2023 Cuma

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fransa’nın Colmar şehrinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Colmar tarafından düzenlenen “Sabah Namazı Buluşması” programında gurbetçilerle bir araya geldi.

​DİTİB Colmar Camii’ndeki programda sabah namazını kıldıran ve Kur’an-ı Kerim okuyan Başkan Erbaş, okunan tesbihatlar ve getirilen salavatların ardından cemaate hitap etti.

Başkan Erbaş, ibadetlerin insanlara kul olduğunu hatırlatmanın vasıtaları olduğunu belirtti.

İslam’ın en büyük nimet olduğunu dile getiren Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de; ‘Bugün sizin dininizi kemale erdirdim ve üzerinizdeki nimetimi tamamladım. Din olarak İslam’ı seçtim.’ Size İslam’ı din olarak gönderdim anlamına gelen ayet-i kerimede bütün insanlık için en büyük nimetin İslam olduğunu görüyoruz. Bütün Peygamberler İslam’ı getiren Peygamberler. Hz. Adem’den itibaren Hz. İbrahim, Hz. Nuh, Hz. Zekeriya, Hz. Musa, Hz. İsa hepsi İslam Peygamberi. Muhammed Mustafa Efendimiz (s.a.s.) kendisinden önceki bütün Peygamberlerin getirdiği o mesajların adeta özetini Kur’an-ı Kerim olarak bütün insanlığa getiriyor ve bütün insanlığı karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için Kur’an’ın indirildiğini Rabbimiz bize öğretiyor.”

Başkan Erbaş, İslam’ın, tüm insanların mutluluğunu isteyen bir din olduğunu ifade ederek, “Tarihe baktığınız zaman İslam’ın hakim olduğu beldelerde, bölgelerde Yahudisi, Hristiyanı, Müslümanı hepsi barış ve huzur içerisinde yaşamış. Müslümanlar Kudüs’ü barışın yurdu yapmış.” diye konuştu.

Dünyanın neresinde bir zulüm varsa o zulmün ortadan kalkması için el birliğiyle çalışılması gerektiğini söyleyen Başkan Erbaş, “Filistin, Gazze, Doğu Türkistan, Arakan, Hindistan, Keşmir dünyanın neresinde olursa olsun elimizle düzeltebiliyorsak elimizle. Dilimizle düzeltebiliyorsak dilimizle, bunlara da gücümüz yetmiyorsa kalbimizle buğz edeceğiz. O kötülüğün, o zulmün karşısında yer alacağız. Peygamber Efendimizin (s.a.s.) tavsiyesi budur.” ifadelerini kullandı.

Filistin için dua etti

Başkan Erbaş, konuşmasının ardından, Filistin için dua ederek, şu niyazda bulundu:

“İlahi Ya Rabbi! Birliğimizi, beraberliğimizi daim eyle, her zaman zalimlerin karşısında, mazlumların yanında yer almayı bizlere, gençlerimize, çocuklarımıza ve bütün insanlara nasip eyle.

İlahi Ya Rabbi! Zalimleri, zalimlerin başına musallat eyle ve müminleri kurtuluşa ulaştır.

İlahi Ya Rabbi! Bizleri her türlü kazalardan, belalardan, kötülüklerden, görünür, görünmez afetlerden muhafaza eyle. Filistin’deki, Gazze’deki kardeşlerimize, mazlumlara yardım eyle Ya Rabbi!

Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Keşmir’de ve dünyanın doğusunda, batısında, güneyinde, kuzeyinde nerede bir kötülük varsa, nerede bir zulüm varsa orada kötülüğe uğrayanlara, zulme uğrayanlara yardım eyle Ya Rabbi! Zalimleri kahruperişan eyle Ya Rabbi.

İlahi Ya Rabbi! Çocuklarımızı, gençlerimizi İslam yolundan, Kur’an yolundan ayırma, sırat-ı müstakimde daim eyle. Gazaba uğramışların yolundan uzak eyle, azıp sapmış ve dalalete düşmüşlerin yolundan uzak eyle Ya Rabbi!”