Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
29.12.2023

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Fransa’da hafızlık merasimine katıldı. 23 Aralık 2023 Cumartesi

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fransa’da “Hafızlık Merasimi”ne iştirak etti.

​Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Fransa’nın Strazburg şehrinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Strazburg tarafından düzenlenen “Hafızlık Merasimi”ne katıldı.

Strazburg Kongre Sarayı’nda düzenlenen programda konuşan Başkan Erbaş, “Sözlerime dün akşam vatani görevini yerine getirirken hainlerin kurşunlarıyla şehit olan Mehmetçiklerimiz başta olmak üzere tüm şehitlerimize ve bugün çocuk şehitler günü olması münasebetiyle başta Gazze’deki Rim ve arkadaşları, çocuk şehitlere Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. Hepsinin ruhları şad olsun inşallah.” dedi.

Başkan Erbaş, hafızlık merasiminin en hayırlı merasim olduğunu ifade ederek, “Peygamber Efendimiz (s.a.s.); ‘Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir’ buyuruyor. En hayırlılar burada, Kur’an’ı öğrenenler burada, öğretenler burada, hafızlarımızın yakınları burada.” diye konuştu.

“Dünyanın her yerinde Kur’an, insanları aydınlatmaya devam edecektir”

Kur’an’ın insanları karanlıklardan aydınlığa çıkaran bir hidayet rehberi ve hakikat kaynağı olduğuna işaret eden Başkan Erbaş, “Rabbimiz Peygamber Efendimize (s.a.s.); ‘Kur’an’ı sana insanları karanlıklardan aydınlığa çıkarasın diye indirdik’ buyuruyor. Dolayısıyla 14 asırdır dünyanın her yerindeki insanları nasıl aydınlatmışsa inşallah bundan sonra da dünyanın her yerinde Kur’an, insanları aydınlatmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

“Canavardan beter insanların Kur’an’dan nasıl uzak olduklarını görüyoruz”

Başkan Erbaş, Kur’an-ı Kerim’in insana bir taraftan kendini, Rabbini ve evreni tanıtırken diğer taraftan da varoluş gayesini, asil, onurlu ve tertemiz bir hayatın nasıl yaşanacağını gösterdiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Şair diyor ya, ‘Beşerin derdine derman olur ancak Kur’an. Onsuz artık canavardan da beterdir insan’. Canavardan beter insanların Kur’an’dan nasıl uzak olduklarını dünyanın her yerinde görüyoruz. Kur’an’ı bilen, okuyan ve yaşayan insanlar, masumlara, bebeklere, çocuklara, yaşlılara, bombalar yağdırabilir mi? İslam tarihinde bunun hiçbir yerde hiçbir zaman yanlışlıkla bile olsa bir benzeri yoktur. İşte bu Kur’an’dan öğrendiğimiz, Kur’an’dan aldığımız ahlakla olan bir şey. Savaş halindeyken silah tutan karşı tarafa karşılıklı birbirinize kurşun atabilirsiniz ama bebeğe kurşun sıkılır mı, üzerine bomba atılır mı? Kur'an bunu yasaklıyor. İşte bizim İslam ahlakının temelinde bu var.”

“Kur’an kendisine sarılanları hakka, hakikate, adalete yönlendirir”

Kur’an’ın insanlara en güzel ahlakı öğrettiğini ve her türlü aşırılıktan, azgınlıktan ve kötülükten sakındırdığını ifade eden Başkan Erbaş, “Kalbi, aklı ve ruhu imar eden Kur’an, insanı en doğru yola iletir. Kur’an kendisine sarılanları hakka, hakikate, ilme, irfana, edebe, hikmete, adalete yönlendirir, sevgiyi, saygıyı, merhameti, ahde vefayı öğretir.” şeklinde konuştu.

“Kur’an-ı Kerim insanları ve toplulukları yücelten bir kitaptır”

Başkan Erbaş, yeryüzünde iyiliğin hakim olması, kötülüğün ortadan kalkması için Kur’an’a sarıldıklarını dile getirerek, “Kur’an-ı Kerim insanları ve toplulukları yücelten bir kitaptır. Nice topluluklar bu Kitaba ve onun gösterdiği ilkelere sarılarak yücelmiştir. Tarih de şahittir ki herkes Kur’an-ı Kerim’den Kur’an’a hizmet ettiği kadar istifade eder. Ona değer verenin kıymeti, verdiği değere göre artar ya da azalır. Kur’an’a yapılan hizmet asla karşılıksız kalmayacaktır.” dedi.

Dünyada Kur’an-ı Kerim’e olan ilginin her geçen gün arttığına işaret eden Başkan Erbaş, bu alanda insanlığa hizmet veren, örnek olan bütün Müslümanlara teşekkürlerini iletti.

Başkan Erbaş, hafızlığın insanın bu dünyada erişebileceği en büyük nimet olduğunu vurgulayarak, hafız olmanın son derece şerefli bir paye olduğunu belirtti.

“Gençlik milletler için en büyük zenginlik ve imkandır”

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak gençlere yönelik hizmetleri öncelediklerini kaydeden Başkan Erbaş, “Gençlik, insan hayatının önemli bir dönemidir, dönüm noktasıdır. Genç insan heyecanlı, enerjik ve idealist olur. Gençlik milletler için en büyük zenginlik ve imkandır. Milletleri geleceğe taşıyacak heyecan ancak gençlerde vardır.” değerlendirmesinde bulundu.

“İslam’ın rahmet ilkeleriyle gençliğin asil heyecanı buluştuğunda tüm yeryüzü huzura kavuşacaktır”

Başkan Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bizler geleceğimizin teminatı olan gençlerimize doğru bir rehberlik yapmanın, onları inanç ve medeniyet değerlerimizle en iyi şekilde geleceğe hazırlamanın gayreti içerisindeyiz. İnanıyoruz ki İslam’ın rahmet ilkeleriyle gençliğin asil heyecanı buluştuğunda tüm yeryüzü huzura kavuşacaktır. İnsanlığın özlediği dünya, gençlerimizin azim, irade ve gayretleriyle inşa edilecektir inşallah.” dedi.

“Gazze’yle beraber insanlıkta ölüyor”

Gazze’deki insanlık dramına da dikkati çeken Başkan Erbaş, sözlerini şu cümlelerle bitirdi:

“Filistinli bebekler, kadınlar, yaşlılar, masum insanlar katlediliyor. Her gün üzerlerine tonlarca bomba atılıyor. Hastaneler, okullar, evler bombalanıyor. Dünyanın gözü önünde bir soykırım yapılıyor. Gazze’yle beraber insanlıkta ölüyor. Tarihte benzeri görülmemiş bir katliam yaşanıyor. Ey insanlık neredesin? Ey dünya neredesin? Ey anneler, babalar gözünüzün önünde yavrularınız, bombaların altında parçalansa ne yaparsınız? Biraz empati yapın.

Dünyaya buradan sesleniyorum; hep birlikte Filistin’deki katliamı durduralım ve insanlığımızı kurtaralım. İnsanlık ailesinin bir üyesi olarak hepimiz kötülerin ve kötülüklerin karşısında tek ses, zalimlerin ve zulümlerin karşısında tek yürek ve yekvücut olmalıyız. Dinine, diline, rengine, coğrafya ve ideolojisine bakmadan bütün insanların huzur ve mutluluk içinde bir hayat sürmeleri için hak ve hakikatin yanında yer almalıyız. Çünkü birliğe, dirliğe ve huzura giden yol bu anlayıştan geçmektedir. Yeryüzünde garipler bu yolla gülecek, yetimler bu sayede sevinecek, mazlumlar bu yolla felaha ulaşacaklardır. Haydi bu zulmü birlikte durduralım.”

Merasimin ardından, Strazburg Yunus Emre Lisesi’nde hafızlığını tamamlayan 8 öğrenciye belgeleri takdim edildi.

Programa, Türkiye Cumhuriyetinin Strazburg Başkonsolosu Bekir Sarp Erzi, Paris Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Bayram Demirtaş ile Strazburg Din Hizmetleri Ataşesi Ramazan Dolu, hafızlıklarını tamamlayan öğrencilerin aileleri katıldı.