Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
15.03.2022

Fildişi Sahili Dışişleri Bakanı Camara’dan, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’a ziyaret. 14 Mart 2022 Pazartesi

Fildişi Sahili Devlet ve Dışişleri Bakanı Semme Kandia Camara, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ı ziyaret etti.


Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ziyaretinden dolayı Bakan Camara’ya teşekkür etti.

İki ülke arasındaki ilişkilere değinen Başkan Erbaş, hem eğitim noktasında hem de diğer alanlarda iki ülkenin yakın bir işbirliği içerisinde olduğunu ifade etti.

Başkan Erbaş, İslam dünyasının en büyük problemlerinden birisinin yanlış din anlayışından kaynaklandığına dikkat çekerek, bunun da gençlerin bir takım örgütlere kaymasına sebep olduğunu söyledi.

“Yanlış dini bilgi, İslamofobik saldırılara zemin hazırlıyor”

Başkan Erbaş, yanlış dini bilgilerin İslam’ı hedef alan bir takım İslamofobik saldırılara zemin hazırladığını dile getirerek, özellikle Fildişi Sahili gibi nüfusunun yarısı Müslüman yarısı gayrimüslim olan ülkelerde buna daha çok ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Bakan Camara: “İki ülke arasında çok uzun bir sürece dayanan kardeşlik ilişkisi var”

Fildişi Sahili Devlet ve Dışişleri Bakanı Semme Kandia Camara ise kabulden dolayı Başkan Erbaş’a teşekkür etti.

İki ülke arasındaki ilişkilerden bahseden Bakan Camara, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fildişi Sahili’ne yaptığı ziyaretten halkımız çok memnun oldu ve bundan onur duydular. Bu ilişkilerimizin çok iyi olduğunun göstergesidir. İki ülke arasında çok uzun bir sürece dayanan kardeşlik ilişkisi var.” dedi. Bakan Camara, başta dini alanlarda işbirlikleri olmak üzere kültürel, ekonomik, sosyal alanlarda da iki ülke arasındaki işbirliklerinin devam ettiğini bildirdi.

Kabulde, Diyanet İşleri Başkanlığı Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay da hazır bulundu.