Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
12.11.2014

​40 ülkeden 76 dini lider Latin Amerika Zirvesi’nde buluşuyor

​​

Diyanet İşleri Başkanlığı, 12 Kasım'da İstanbul'da "1. Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi" düzenleyecek.

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yaptığı açıklamada, dünyanın dört bir yanındaki Müslümanlara din eğitimi ve hizmetleri alanlarında destek olmayı bir iyilik hareketi olarak gördüklerini söyledi.

 
Görmez, bu kapsamda daha önce "Avrasya İslam Şurası", "Afrika Müslüman Dini Liderler Zirvesi", "Avrupa Müslümanları Buluşması", "Balkan Diyanet İşleri Başkanları Toplantısı", "Dünya İslam Bilginleri Barış, İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi" başlıklı 5 ayrı platformda organizasyonlar düzenlediklerini anımsattı.
 
Latin Amerika ülkelerinde yaşayan Müslüman toplulukların Diyanet İşleri Başkanlığının bilgi ve tecrübelerinden yararlanma ve İslam'ın hikmet mesajını insanlığa takdim etme noktasında işbirliği yapmak istediklerini dile getiren Görmez, 12 Kasım'da Conrad Otel'de düzenlenecek zirveye Brezilya, Venezuella, Arjantin, Şili, Meksika, Surinam, Uruguay, Paraguay, Nikaragua, Panama, Kolombiya, Bolivya, Dominik Cumhuriyeti, Guyana, Ekvador, Jamaika ve Haiti gibi Latin Amerika coğrafyasındaki 40 ülkeden 76 İslam merkezi başkanı, dini lider ve temsilcinin katılacağını bildirdi.
 
Zirvenin 5 gün süreceğini belirten Görmez, etkinliğe yurt içinden de çok sayıda diplomat, bürokrat ve Latin Amerika uzmanının katılacağını kaydetti.