Paylaş Facebook Facebook Facebook Facebook Facebook
21.02.2023

“Filistinli kardeşlerimizin bu desteğini unutmayacağız” 20 Şubat 2023

​Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, “Filistinli kardeşlerimizin bu derece Türkiye’ye destek olmaları hakikaten bizim için çok önemli ve biz bunu unutmayacağız.” dedi.


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Hatem Mohammed Helmy Abdulsamie Al-Bakri, Filistin’in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa ve beraberindeki heyetle bir araya geldi.

Ziyaretinden dolayı Bakan Elbakri ve heyetine teşekkür eden Başkan Erbaş, geçtiğimiz Miraç Gecelerini kutlayarak, Miraç hadisesinin her zaman Kudüs’ü hatırlattığını ifade etti.

El-Bakri: “Türkiye’nin yanında olmak istedik”

Filistin Vakıflar ve Din İşleri Bakanı Hatem Mohammed Helmy Abdulsamie Al-Bakri ise depremlerden hemen sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın talimatıyla Filistin’de yardım kampanyası başlattıklarını belirterek, Filistin halkının bu yardımlarla Türkiye’nin yanında olmak istediğini bildirdi.

Filistin’deki tüm camilerde yardım topladıklarını belirten Bakan El-Bakri, depremde vefat eden vatandaşlar için de gıyabi cenaze namazı kıldıklarını belirtti.

Bakan El-Bakri, yardım kampanyasına Filistin halkının büyük teveccüh gösterdiğini, hanımların ziynet eşyalarına varıncaya kadar yardım ettiklerini söyleyerek, “Bizim ilkemiz Müslüman kardeşlerimizi yalnız bırakmamak, bu bizim için daha önemli.” dedi.

“Allah size daha hayırlı kapılar açacak”

Türkiye’nin geçmiş yüzyıl boyunca Filistin hakları ve davası için yaptığı katkıları unutmadıklarını ifade eden Bakan El Bakri, “Her şartta bizim yanımızda olan bir Müslüman ülkeden, bir halktan bahsediyorum. Biz de elimizden geldiği kadar bu zor günlerde Müslüman kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek istedik. Türkiye devleti inşallah bu krizden de selametle çıkacaktır. Cenab-ı Hak inşallah sizlere daha hayırlı kapılar açacaktır ve Türkiye bu anlamda daha güçlü bir şekilde çıkacaktır. Biz de Filistin devleti olarak bu zor günlerde Türkiye’nin yanında olmak istiyoruz.” diye konuştu.

Başkan Erbaş: “Aramızdaki muhabbeti hiçbir zaman kaybetmeyelim”

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş ise, “Filistinli kardeşlerimizin büyük küçük hiç fark etmez o ziynet eşyalarını bizim için vermeleri, onların yaklaşımları, tavırları milyonlarca paradan daha önemli. Yeter ki biz aramızdaki bu muhabbeti, bu sıcaklığı hiçbir zaman kaybetmeyelim.” ifadelerini kullandı.

“Milletimizin birlik ve beraberliğiyle en kısa zamanda yaralarımızı saracağız”

Yaşanan sıkıntıların kısa zamanda aşılacağına ve Türkiye’nin Filistin ile iş birliğinin kesintiye uğramadan daha da kuvvetlenerek devam edeceğine işaret eden Başkan Erbaş, “İnşallah bu depremin yaralarını da çok kısa zamanda sizlerin duası, desteği ve milletimizin birlik, beraberliğiyle en kısa zamanda yaralarımızı saracağımıza inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Başkan Erbaş, “Filistinli kardeşlerimizin bu derece Türkiye’ye destek olmaları hakikaten bizim için çok önemli ve biz bunu unutmayacağız. Bizim kalbimiz bir atıyor. Kudüs deyince, Mescid-i Aksa deyince Türk milletinde oluşan o duygu her zaman zirvede olmuş her zaman da zirvede olmaya devam edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmaların ardından Bakan El-Bakri, Başkan Erbaş’a Filistinlilerin depremden etkilenen vatandaşlar için topladıkları yardımları takdim etti.

Ziyarette, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun ile Dış İlişkiler Genel Müdürü Mahmut Özdemir de hazır bulundu.